Plinta virusinės žarnyno infekcijos vaikų ugdymo įstaigose

Posted Publikavo administratorius -> Mokytojams, Tėvams     Comments Komentarų nėra
Spa

Šiaulių visuomenės sveikatos centras informuoja, kad prasidėjus virusinių infekcijų plitimo suaktyvėjimui, kartu padidėja susirgimų ir virusinėmis žarnyno infekcijomis plitimas, ypatingai vaikų ugdymo įstaigose. Sezoninis virusų plitimo aktyvumas  stebimas kasmet spalio – balandžio mėnesiais.

Per 2012-2014 metų laikotarpį Lietuvoje dažniausiai registruojami Rotavirusinės infekcijos protrūkiai. 2014 metais užregistruotų protrūkių, kilusių vaikų ugdymo įstaigose struktūroje net 80 proc. buvo sukelti rotavirusų, 11 proc. norovirusų ir 8 proc. kitų enterovirusų. Per šių metų 9 mėnesius užregistruota 48 išplitę protrūkiai, iš jų 32 lopšeliuose darželiuose. Apie 70 proc. protrūkių,registruotų vaikų ugdymo įstaigose, buvo sukelti rotavirusų.

Šiaulių mieste per šių metų devynis mėnesius net 9 miesto ikimokyklinėse įstaigose buvo registruota rotavirusinės infekcijos protrūkiai su 2-6 susirgimų atvejais, kai susirgo 30 vaikų. Šiaulių rajone dviejose ikimokyklinėse įstaigose registruota po 2 susirgimus rotavirusinės infekcijos.

Primename, kad rotavirusai yra vieni iš pagrindinių nebakterinių viduriavimų sukėlėjai. Sunkiausiomis šios infekcijomis formomis pirmą kartą serga 3-35 mėnesių kūdikiai ir vaikai. Vyresnio amžiaus vaikai ir suaugusieji gali sirgti ir pakartotinai, ir kelis kartus, bet ligos formos būna vis lengvesnės.

Virusų plitimas per buitinį kelią yra dažniausias ir pagrindinis tiek šeimoje, tiek vaikų kolektyvuose ar gydymo stacionaruose. Atsižvelgiant į tai, kad rotavirusai yra atsparūs aplinkoje ir užsikrėtimui pakanka labai mažos užkrato dozės – vos 10 viruso dalelių (toks viruso kiekis gali būti 0,000001 mg išmatų), infekcijos plitimas vaikų kolektyvuose yra palankus ir greitas.

Rotavirusais galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gaminamas užterštomis rankomis, o maistas buvo vartojamas be papildomo šiluminio apdorojimo.

Užsikrėtimas virusu per kvėpavimo takus nėra visiškai ištirtas, tačiau yra įrodymų, kad toks kelias yra galimas.

Pagrindinės rotavirusinės infekcijos profilaktikos priemonės šios:

1.      Rankų higiena, kai plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. patogeninių ligų sukėlėjų. Atsižvelgiant į tai, kad maži vaikai dar neturi tvirtų rankų higienos įgūdžių, šią procedūrą turėtų prižiūrėti tėvai, personalas. Rankos turi būti plaunamos kruopščiai, atkreipiant dėmesį į tarpupirščius, nykštį, nagus ir panages. Rankas plauti kuo dažniau:

o   kai rankos vizualiai yra nešvarios;

o   kai vaikai ir personalas ateina ryte į grupę;

o   prieš vaikų maitinimą ar prieš valgį;

o   prieš maisto tvarkymą ir po jo;

o   prieš keičiant vaikams sauskelnes, kitus rūbelius ir po pakeitimo;

o   kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu;

o   kiekvieną kartą suteršus rankas ekskretais ir sekretais;

o   kiekvieną kartą po nosies valymo, o kosint ar čiaudint, rankos plaunamos

dar dažniau;

o   po žaidynių lauke ar su gyvūnais.

2. Vaikų kolektyvuose labai svarbu, kad vaikai ateitų tik sveiki. Personalas turėtų surasti laiko pasitikti vaikus ir pasiteirauti tėvų apie sveikatos būklę, nes  vaikai gali būti užsikrėtę ir namuose. Po ligos tėvai turėtų atnešti medicininę pažymą apie persirgtą ligą ir galimybę lankyti kolektyvą.

3. Rota virusai yra gana atsparūs buityje naudojamiems švelnaus poveikio plovikliams, tačiau greitai žūsta veikiami chloro turinčiomis dezinfekcinėmis medžiagomis ir virinant. Todėl labai svarbu užtikrinti nuolatinį patalpų, indų, paviršių, žaislų, grindų, naktipuodžių ir sanitarinių įrenginių kruopštus valymas, plovimas, dezinfekavimas.

Socialinę – ekonominę  naštą dėl sergamumo rotavirusine infekcija patiria kiekviena šalis. Tačiau atradus skiepus, kaip pačią efektyviausią profilaktikos priemonę, infekciją galima būtų efektyviai kontroliuoti.

Šiaulių visuomenės sveikatos centro info.