Leiskite man būti savimi…

Vas

2018 m. sausio 16 d. – sausio 31 d. Kuršėnų kultūros centre buvo eksponuojama tarptautinė edukacinė paroda „Leiskite man būti savimi…“ – Annos Frank gyvenimo istorija. Į Kuršėnus paroda atkeliavo bendradarbiaujant Kuršėnų Pavenčių mokyklos – daugiafunkcio centro Tolerancijos ugdymo centrui, Kuršėnų kultūros centrui ir Vilniaus kolegijai bei Annos Frank namais Amsterdame. Parodos gidais buvo Kuršėnų Pavenčių mokyklos – daugiafunkcio centro 8 – 9 klasių mokiniai (14 mokinių grupė), apmokyti Annos Frank namų atstovių ir projekto koordinatorių Lietuvoje. Šio šviečiamojo Annos Frank namų ir Vilniaus kolegijos projekto, skirto patyčioms mokyklose mažinti, parodą aplankė apie 500 lankytojų iš Kuršėnų, Raudėnų bei Kužių.

Paroda paskatino susimąstyti apie pirmines ir pačias giliausias priežastis, kurios lėmė ir tebelemia nacizmo ir kitų režimų neapykantos ideologijų sėkmę XX a. ir XXI a. Kokios yra išankstinės nuostatos? Kas nulemia mūsų neigiamą nuomonę apie vieną ar kitą visuomenės grupę? Kokių sąlygų reikia, kad mūsų išankstinė neigiama nuostata taptų veiksmais, apribojančiais ir pažeidžiančiais kitų žmonių teises? Tokie ir panašūs klausimai iškilo aplankius šią parodą, kur netikėtai susiejama žydų mergaitės iš Amsterdamo gyvenimo istorija su šiandieninių vaikų ir jaunuolių istorijomis, kurie kenčia patyčias ar net diskriminaciją todėl, kad yra neįgalūs, priklauso etninėms, religinėms ar lytinėms mažumoms. Parodos lankytojams informacija apie Holokaustą ir Antrąjį pasaulinį karą buvo pateikiama per jų bendraamžės – Annos Frank, kuri parašė dienoraštį, gyvenimo istoriją.

Tolerancijos Ugdymo Centro veiklos koordinatorė Sigita Vaitkuvienė